SKY TOWER 44 Piętro, Wrocław

Meet our students, they are all from different countries and they all speak Polish

With our Polish courses you’ll be speaking Polish from lesson one. We all know that Polish grammar can drive you crazy, and we are not surprised. But don’t run away, we belive in teaching through speaking and discussing relevant topics. Our aim is to ensure that our 1students are able to use some Polish from the very first lesson. We want them to feel comfortable while speaking it.

Our students are from across the globe. They have chosen Wrocław as their home or workplace. A quick and easy sample of what we do here at the YouPolish language school, can be found at the link below. Check out what our students think about learning Polish! Enjoy!

Dzień dobry!

Good morning from YouPolish students!

Opublikowany przez YouPolish Piątek, 1 czerwca 2018

See You at YouEnglish School !

HOw to speak Polish

we will not modify the structure your jaw but we will teach you how to speak Polish 😀

Opublikowany przez YouPolish Wtorek, 26 czerwca 2018

PL

Na naszych lekcjach języka polskiego zaczniesz mówić już od pierwszych zajęć. Dobrze wiemy, że polska gramatyka potrafi sprawić, że włosy stają dęba, a od tradycyjnych ćwiczeń gramatycznych, wszyscy uciekają gdzie pieprz rośnie. Dlatego stawiamy na mówienie i uczymy rzeczy przydatnych. Celem naszych autorskich kursów dla obcokrajowców jest, aby nasi studenci mogli od razu porozumiewać się po polsku. A najważniejsze, by poczuli się swobodnie na zajęciach i nabrali odwagi do używanie języka na co dzień.

Do naszej szkoły przychodzą przyjezdni z całego świata, którzy mieszkają we Wrocławiu i z nami, szybko zaczynają mówić po polsku. Mała próbkę ich umiejętności i garść spostrzeżeń, znajdziecie pod linkami z naszego Faceboka:

LUBIĘ MÓWIĆ PO POLSKU

Zapraszamy na lekcje polskiego do YouPolish 🙂

Opublikowany przez YouPolish Poniedziałek, 9 lipca 2018