Kategorie
Poradnik YouEnglish

Język angielski dla początkujących – jak zacząć w dorosłym wieku? Porady

1. Angielski dla początkujących – zacznij od siebie

Jeśli jesteś dorosły, a jeszcze nie mówisz zbyt dobrze po angielsku, to zapewne za tym nieszczęsnym angielskim nie przepadasz. Mówienie po angielsku sprawia Ci przykrość, nie kojarzy się z niczym przyjemnym. To sytuacja od której uciekasz, bo wydaje Ci się, że tak poważny defekt dyskwalifikuje wszystkie inne osiągnięcia. Tymczasem okazuje się, że osoby, które do nas trafiają na last minute English często zajmują wysokie stanowiska w swoich firmach, świetnie wychowały dzieci, mają tytuły naukowe, nieprzeciętne zdolności menedżerskie itp. A mimo to wolimy krytykować samych siebie za braki i niedociągnięcia. 

Z takim nastawieniem nauka języka angielskiego może być ciężka, bo nastawienie to duża część sukcesu. Albo kolejnej porażki.

Obwinianie siebie samego nie ma najmniejszego sensu, bo utrudnia i spowalnia naukę. Dużo lepiej odrzucić wstyd i obawy, podwinąć rękawy i zwyczajnie wziąć się do roboty, czyli regularnie brać udział w zajęciach angielskiego dla początkujących i współpracować z lektorem. To absolutnie wystarczy.  

2. Nie oszukuj się, że będziesz uczył się angielskiego w domu i odrabiał zadania domowe

Jest duże prawdopodobieństwo, że już jako dziecko nie znosiłeś zadań domowych. U większości dorosłych to się wcale nie zmieniło, zwłaszcza, ze dorosłe życie to dużo więcej stresów i  obowiązków. Niewielu z nas ma siły i ochotę na naukę słówek po pracy i ogarnięciu domu. To jest absolutnie normalneże nie każdy uśmiecha się mając przed sobą książkę zatytułowaną „Angielski dla początkujących ćwiczenia”. Nieodrobione zadania wywołują poczucie winy, a poczucie winy to kiepski motywator do rozwoju. Zdajemy sobie z tego sprawę i zadania domowe dostają u nas tylko dzieci, młodzież oraz ci dorośli, którzy rzeczywiście je odrabiają. Pozostałych zachęcamy do jak najczęstszych lekcji. Korzystaj zatem z zajęć, ucz się jak najczęściej i nie dopuszczaj do wyrzutów sumienia. 

3. Zastanów się co było nie tak w przeszłości z Twoją nauką angielskiego

Nie powtarzaj starych błędów. Jeśli naprawdę chcesz się w końcu nauczyć języka angielskiego, staraj się sobie  pomagać i uprzyjemniać naukę. Pracuj wtedy, kiedy jesteś wyspany, masz spokojną głowę i maksymalnie komfortowe warunki. Jeśli lepiej Ci idzie wieczorem, planuj zajęcia na koniec dnia.  Lekcja angielskiego powinna być dla Ciebie przyjemnością i świetną zabawą. Jeśli jesteś wyczynowcem potraktuj to jak siłownię dla Twojego intelektu, tutaj też wydzielają się endorfiny! 

4. Nie ucz się „całego angielskiego”

To na nic. Nie musisz znać wszystkich słów, żeby zacząć rozmawiać. Najbardziej potrzebne  czasy, trochę zwrotów z życia codziennego, garść podstawowych czasowników – i możesz zacząć bawić się angielskim, taką metodę polecamy również dla początkujących. Na świecie jest mnóstwo ludzi, którzy potrafią opowiedzieć całe swoje życie używając 500 słów. 

5. Ucz się naprawdę

Nieduże porcje materiału plus  powtórki przez zwykłe czytanie na głos to gwarantowany sposób na zapamiętanie całych fraz i zdań, szczególnie w trakcie kursu angielskiego dla początkujących. Jeśli nie masz czasu na naukę solo, zaplanuj lekcje częściej.  Powtórka materiału to stały element każdej lekcji, wiec zrobisz to ze swoim lektorem. 

6. Pamiętaj o mówieniu w języku angielskim

Mówienia w języku obcym uczymy się na głos. To, że kiedyś coś wiedziałeś i teraz „chyba” nadal pamiętasz, wcale nie znaczy, że potrafisz tego użyć w praktyce. Zasada jest jedna: umiesz tylko wtedy kiedy umiesz to powiedzieć. 

7. Słuchaj, oglądaj i czytaj jak najwięcej po angielsku

Język angielski dla początkujących nie kończy się na szkole czy podręcznikach. Wprowadzaj go do życia codziennego – koniecznie usuwaj polskie napisy i lektora z filmów i filmików. Szybko przekonasz się jaką będziesz mieć satysfakcję, kiedy rozpoznasz nawet pojedyncze słowa, a co dopiero kiedy dojdziesz do zrozumienia całej rozmowy! Zobaczysz też, że wcale nie musisz znać wszystkich słów i zwrotów, żeby zrozumieć dialog i nadążyć za akcją. Radio w samochodzie i na spacerze to też niegłupi pomysł. Pamiętaj o podcastach, to w dzisiejszych skomplikowanych czasach znakomite źródło wszelkiej wiedzy, przy okazji także językowej. 

8. Nie myśl za dużo, to nie pomaga w nauce języka angielskiego. Mów, mów i jeszcze raz mów

Angielski, w szczególności dla początkujących, może okazać się frustrujący, gdy zapominamy podstawowych słów. Dlatego zamiast tracić czas i nerwy na szukanie dokładnie takich samych słów jakich używasz po polsku,  lepiej nauczyć się „kombinować” po angielsku. Nie wprost, to naokoło. Szukaj okrężnych sposobów wyrażania swoich myśli, jednak pamiętaj, żeby nie mówić zbyt zawile. Unikaj długich zdań, pamiętaj o przyczynie i skutku, staraj się pomoc rozmówcy zrozumieć o co ci chodzi. O komunikację warto zawalczyć! Mów, mów i jeszcze raz mów – tak jak od dawna robisz to po polsku.

Masz problemy z dyscypliną podczas nauki angielskiego na własną rękę?

Sprawdź naszą ofertę kursów języka angielskiego dla początkujących, a nawet wiecznie początkujących. Autorska metoda opracowana w naszej szkole pozwoli Ci szybko oswoić się z językiem i pokonać wszelkie blokady związane z rozmową.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat szybkich kursów w naszej szkole? Zadzwoń pod numer podany poniżej lub skorzystaj z formularza kontaktowego:

+48 535 634 899

Wysyłając formularz zgadzam się z Regulaminem ochrony i przetwarzania danych osobowych.